Płyty grzewcze

Ceramika, indukcja, a może gaz? Brak ocen

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/dom

Wielu z nas wybierając płytę grzewczą zadaje sobie pytanie – co kupić? Płytę ceramiczną, indukcyjną, a może gazową? Producenci znanych marek zasypują nas coraz to nowszymi rozwiązaniami w tym zakresie. Początkowo sprawa może wydawać się skomplikowana – wszystko ma swoje wady i zalety.

Różnice między dwoma pierwszymi urządzeniami na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Często w elektromarketach spotykamy się z pytaniem jaki rodzaj jest lepszy? Płyty indukcyjne w porównaniu do ceramiki wyróżniają się bezpieczeństwem oraz oszczędnością w zużyciu energii elektrycznej. Są jednak stosunkowo droższe od klasycznych płyt elektrycznych oraz gazowych.

Biorąc pod uwagę częstotliwość używania płyty, jeżeli jest dość mała – raczej skupiłbym się na zakupie płyty ceramicznej bądź gazowej. W przypadku, gdy uwielbiamy spędzać czas w kuchni, gotowanie sprawia nam przyjemność – płyta indukcyjna świetnie się sprawdzi podczas przygotowywania posiłków, utrzymania czystości a w dalszej perspektywie odczujemy oszczędność w portfelu.

Stworzyłem małe zestawienie płyt indukcyjnych, ceramicznych i gazowych. Kryteria brane pod uwagę to przede wszystkim bezpieczeństwo, energooszczędność, łatwość w utrzymaniu czystości, wygląd oraz cena.

 

Płyta gazowa

Płyta ceramiczna

Płyta indukcyjna

Energooszczędność

Niska wydajność, cena gazu wyrównuje stratyWydajność wyższa, nagrzewanie od włączenia palnika i długo po jego wyłączeniu, straty ciepłaWydajność najwyższa, nie występuje stata ciepła, szybkie nagrzewanie potrawy,  bardzo niskie zużycie energii,

Bezpieczeństwo

Niskie, zagrożenie ulatniania się gazu, otwarty ogień, nagrzany palnikNiskie, zagrożenie oparzenia się – palnik długo pozostaje nagrzanyWysokie, brak możliwości oparzenia się, po wyłączeniu urządzenia płyta pozostaje chłodna

 Utrzymanie czystości

Ciężkie, gorąca płyta, trudny dostępŁatwiejsze niż przy gazowej (gładka),lecz pozostaje długo gorąca, należy poczekać do jej ostygnięcia i następnie możemy przystąpić do czyszczeniaŁatwe, płyta po wyłączeniu nadaje się do natychmiastowego czyszczenia nawet po długim gotowaniu, płaska powierzchnia ułatwia czyszczenie.

Wygląd

Możliwość wyboru rusztów żeliwnych bądź emaliowanych, podstawa szklana bądź blaszana, wybór ułożenia pokręteł (bok, dół).Nowoczesny wygląd, dostępność różnych kolorów, obramowań metalowych, poszerzane polaEstetyczny wygląd, dostępność różnych kolorów, obramowań, szlifowanych boków, możliwość wyboru poszerzanych pól grzewczych

Cena (4 palniki)*

349 – 2800 zł639 – 4000 zł949 – 7000 zł

*Przedział cenowy wg ceneo.pl

Patrząc na powyższe zestawienie najrozsądniejszym wyborem będzie zainwestowanie w płytę indukcyjną. Bezpieczeństwo i energooszczędność jest na najwyższym poziomie, najłatwiej będzie nam utrzymać czystość, a zakup takiego urządzenia jest możliwy na każdą kieszeń. Jedyną wadą użytkowania płyty indukcyjnej będzie obowiązkowa wymiana klasycznych garnków na garnki z dnem ferromagnetycznym. Ich koszt waha się między 200 a 300zł. Oczywiście nie ma sytuacji bez wyjścia – jeżeli nie chcemy wymieniać całego wyposażenia na nowe, bo jakiś czas temu zainwestowaliśmy w wysokiej jakości garnki lub po prostu kochamy stare – jest dla nas ratunek. Wystarczy zakupić przejściówkę na płytę indukcyjną – jest to specjalna podkładka, którą kładziemy na płytę, a na nią garnek i po problemie (koszt ok. 150zł).

Mój wybór? Zdecydowanie płyta indukcyjna, a Twój?

Oceń ten wpis

Źródła obrazu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcemy poznać twoją opinię, prosimy o ocenę i komentarz.x