Lodówki do zabudowy, Lodówki SIDE BY SIDE (SBS), Lodówki wolnostojące, Porady i opinie

Czyszczenie i konserwacja lodówki i zamrażarki 4/5 (1)

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/dom

Czystość wnętrza lodówki i zamrażarki jest bardzo ważna, brak czystości w tym obszarze może doprowadzić do bardzo poważnych chorób, dlatego warto dbać o czystość miejsca w którym przechowujemy żywność.

Czyszcząc lodówkę czy zamrażarkę powinniśmy zacząć od zapewnienia bezpieczeństwa, czyli odłączyć urządzenie z gniazdka sieciowego. Żywność z lodówki i mrożoną, warto przełożyć do miski, a w przypadku mrożonek dołożyć do tego wkłady do utrzymania temperatury, jeżeli takie posiadamy.

Lodówkę czyścimy wilgotną ścierką lub gładką gąbką z małą ilością detergentu. Warto tutaj zastosować chemię do czyszczenia lodówki, gdyż zawiera specjalną kompozycje środków bezpiecznych dla powierzchni lodówki, czy zamrażarki, ale najważniejsze, że posiada w sobie środek bakteriobójczy. Lodówka jest siedliskiem groźnej bakterii „pałeczki listerii”, która powoduje chorobę listeriozę. Listerioza może doprowadzić nawet do śmierci. Bakterie listerii najczęściej biorą się z długo przechowywanego surowego mięsa, serów i mogą się przenieść na warzywa, dlatego ważne jest odpowiednie przechowywanie żywności w lodówkach, np. na szynki znajdziemy odpowiednią szufladę, na warzywa i ser również. Sami producenci sugerują rozdzielenie tych typów żywności, poprzez odpowiednie piktogramy na szufladach. Przy myciu lodówki uważamy na panele oświetleniowe i wentylator, by nie dostał się tam nadmiar wody. Przy lodówkach z automatycznym odszranianiem koniecznie jest wyczyszczenie odpływu wody na tylnej ścianie komory lodówki np. pałeczką do uszu, w taki sposób, żeby nic tam nie utknęło. Szuflady i balkoniki myjemy najlepiej w wannie z dodatkiem detergentu. Po wytarciu lodówki, balkoników i szuflad do sucha, możemy z powrotem włożyć nasze produkty. Przy okazji czyszczenia warto przejrzeć wszystkie produkty i wyrzucić te po terminie ważności i z wątpliwą świeżością. Ważne jest by produkty które wkładamy z powrotem do lodówki również przetrzeć.

Czyszczenie zamrażarki rozpoczynamy od usunięcia lodu w przypadku lodówek tradycyjnych lub przechodzimy od razu do czyszczenia komory w przypadku systemu no frost. Lodu nie wolno usuwać starymi metodami, czyli wstawiać garnka z gorącą wodą chyba, że znajdziemy taką propozycję w instrukcji producenta naszego sprzętu. Obecnie stosowane materiały w produkcji komór powodują szybkie rozmrożenie i są mniej odporne termicznie na takie zmiany temperatury niż stare zamrażarki. Lód należy usunąć za pomocą szpatułki, nie wolno używać ostrych narzędzi, gdyż możemy uszkodzić komorę zamrażarki. Po usunięciu lodu czyścimy komorę za pomocą wilgotnej ścierki z dodatkiem detergentu lub gładką gąbką. Warto skorzystać ze środków chemicznych do czyszczenia lodówek i zamrażarek, gdyż usuwa on nieprzyjemne zapachy i posiada środek antybakteryjny. Szuflady zamrażarki myjemy najlepiej w wannie z dodatkiem detergentu. Po wytarciu komory i szuflad do sucha wkładamy naszą żywność z powrotem, wyrzucając przeterminowane produkty oraz takie do których nie mamy pewność ile czasu leżą już w zamrażarce.

Po umyciu komór zamrażarki i lodówki powinniśmy umyć uszczelki, gdyż tam gromadzi się dużo brudu, a nieczyste uszczelki mogą nie spełniać do końca swojej funkcji – szczelność komór urządzenia. Na koniec warto zadbać o zewnętrzną obudowę i front drzwi. Jeżeli mamy drzwi szklane korzystamy z płynów do mysia szyb, w przypadku lakierów emalii itp. czyścimy wilgotną ścierką, a gdy mamy stal nierdzewną, możemy wykorzystać do tego specjalne środki do czyszczenia, skutecznie usuwają odciski palców, a w przypadku niektórych środków usuwają niewielkie rysy.

Podsumowując, czyszczenie lodówki powinniśmy przeprowadzać nie rzadziej niż co pół roku, najlepiej co 3 miesiące, ale tutaj zależy też od tego jak użytkujemy nasz sprzęt, czy dbamy o to by wszystkie produkty stare na bieżąco usuwać, a to co wkładamy było czyste. Najgorzej jak zaniedbamy temat i okaże się, że mamy zgnite mięso czy warzywa, to wtedy powinniśmy umyć lodówkę od razu. Jeżeli lodówka jest narażona na nadmierne zabrudzenia np. w zakładach pracy, warto taką lodówkę myć raz w miesiącu.

Oceń ten wpis

Źródła obrazu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcemy poznać twoją opinię, prosimy o ocenę i komentarz.x