Aby nasza pralka długo nam służyła, a prane ubrania ładnie pachniały to należy o pralkę dbać, a zatem co należy robić i jakich środków chemicznych używać, żeby utrzymać nasz sprzęt w dobrej kondycji? Przedstawię to w punktach, które są równoważne:
- Czyszczenie półki na detergenty. Tutaj najwięcej powstaje grzyba i pleśni. W każdej pralce półkę na detergenty można łatwo wyjąc w celu umycia. Półkę należy umyć pod ciepła bieżącą wodą, rozebrać ją na części pierwsze i wyczyścić kanały w komorze wlewu płynu do płukania ( tam najwięcej jest złogów i osadów). W przypadku systemów automatycznego dozowania, trzeba zapoznać się z instrukcja obsługi sprzętu w dziale konserwacja.
- Czyszczenie filtra wody. Filtr wody dobrze jest czyścić raz w miesiącu, umyć go pod bieżącą woda, ewentualnie gąbką z detergentem. W filtrze znajdziemy również większe rzeczy – monety spinacze, guziki wszystko to co zostało w kieszeniach naszych ubrań, powoduje to akumulacje osadów i powstawania pleśni.
- Czyszczenie kołnierza pralki – warto od czasu do czasu, np. przy sprzątaniu łazienki, przetrzeć wilgotną ścierką z dodatkiem detergentu zakamarki kołnierza pralki.
- Używanie środków do odkamieniania – w zasadzie raz w miesiącu powinniśmy używać środków do odkamieniania pralki. Częstość tego czyszczenia zależy również od twardości wody, lub od tego czy używamy środki zmiękczające lub systemu filtrów wody. Jakość prania zależy w dużej mierze od „miękkości wody”, czyli ile woda zawiera węglanów, które odpowiedzialne są za tworzenie się kamienia takiego jak w czajniku. Wodę można zmiękczyć stosując środki takie jak każdemu znany „Calgon”, lub zastosować filtr wodny, który redukuje ilość kamienia. Twarda woda powoduje, że jakość naszego prania może być naprawdę zła, przy ekstremalnych warunkach mogą pojawiać się na tkaninach zacieki.
- Środki czyszczące bęben – również powinniśmy stosować środki czyszczące, które odpowiedzialne są za usuwanie resztek detergentu z wnętrza pralki pleśni i innych osadów. Środki czyszczące nie rozpuszczają kamienia, dlatego trzeba używać środka okamieniającego i czyszczącego, lub środków czyszcząco-odkamieniających. Warto zaznaczyć, że zaniedbania w czyszczeniu mogą spowodować całkowitą bezużyteczność pralki. Duży rozrost pleśni w środku może spowodować taki efekt, że wszystko co wypierzemy nie będzie się nadawało do noszenia, ze względu na nieprzyjemny zapach. W takiej chwili środki do czyszczenia mogą sobie już nie poradzić, dlatego lepiej zapobiegać, gdyż może to narazić nas na zakup nowej pralki.
- Zostawanie otwartych drzwi pralki po praniu – dobrze jest sobie wyrobić taki nawyk i zostawiać otwarte drzwi pralki, żeby wysuszyć bęben, zapobiega to powstawaniu pleśni w miejscach niewidocznych gołym okiem.
O środkach odkamieniających i czyszczących. Wiadomo, że korzystanie ze środków czyszczących i okamieniających oddzielnie daje lepsze efekty niż korzystanie z środków uniwersalnych odkamieniająco -czyszczących. Ze względu na budżet wiadomo, że lepiej opłaca się kupić środek uniwersalny, czasami i to wystarczy, wszystko zależy od tego jak często używamy pralki i jaką mamy wodę. W sklepach dostępne są różne środki chemiczne do pralek, najczęściej rekomendowane jest używanie ich raz w miesiącu. Środki takie możemy kupić w proszkach, saszetkach lub tabletkach, warto przy zakupie poczytać do jakiej grupy należą te środki, czy to jest odkamieniacz, środek uniwersalny, czy środek do czyszczenia. Najczęściej środki takie stosuje się w następujący sposób: wsypuje się do bębna proszek lub ciecz, ewentualnie wrzuca się tabletkę lub wsypuje się proszek do dozownika, uruchamia się program 60 stopni bez wsadu. Przy pojawieniu się zapachu pleśni w pralce, warto skorzystać z droższych produktów takich jak „Dr. Beckmann”, który ma naprawdę dobre opinie, w tym przypadku wsypuje się aż 250g proszku, co naprawdę daje dobre efekty czyszczenia, a dodatkowo producent zaleca stosowanie tego środku raz na 2-3 miesiące.
Magnetyzer. Różne artykuły można przeczytać na temat zmiękczania wody przez zastosowanie magnetyzerów. Wspomnę tutaj, że naukowcy twierdzą, że to ogólnie rzecz biorąc nie działa, a w niektórych krajach na świecie jest zakazana sprzedaż tego typu urządzeń, lub zezwolona ale z opisem, że produkt nie działa. Także wydaje mi się, że inwestycja w to nie ma sensu.
Podsumowując warto wziąć sobie do serca powyższe zasady.
I do trust all the ideas youve presented in your post They are really convincing and will definitely work Nonetheless the posts are too short for newbies May just you please lengthen them a bit from next time Thank you for the post