Porady i opinie, Suszarki do ubrań

Czyszczenie i konserwacja suszarki do ubrań 3/5 (1)

Tak jak każde urządzenie AGD również i suszarka potrzebuje naszej opieki. Co trzeba robić by nas sprzęt funkcjonował prawidłowo i działał długo? Należy stosować się do odpowiednich zasad:

  1. Czyszczenie filtra drzwiowego (kłaczków) – filtr znajduje się w dolnej wnęce drzwi. Filtr ten powinien być czyszczony co jeden cykl działania suszarki. Bosch na swojej stronie (https://www.bosch-home.pl/serwis/porady-i-wsparcie/czyszczenie-suszarka) publikuje filmiki jak czyści się taki filtr, warto obejrzeć, mimo niemieckiej wersji językowej, wszystko na filmie jest jasne: https://www.youtube.com/watch?v=4C5oMKK56F0 . Poniżej wycinek z instrukcji suszarki Electolux EDH 3887GDE pokazujący jak czyścić filtr drzwiowy.
Czyszczenie filtra Electrolux EDH3887GDE

2. Opróżnianie zbiornika na skropliny – punkt oczywisty, najlepiej wodę wylewać co jeden cykl suszenia, natomiast suszrka poinformuje nas o tej potrzebie. Ze strony Boscha instruktaż: https://www.youtube.com/watch?v=7E1geKKp4BE

3. Czyszczenie filtra szuflady – filtr ten znajduje się w niektórych suszarkach np. Beko, nie znajdziemy go natomiast w Electroluxie. Filtr taki należy umyć pod bieżącą ciepłą wodą i zamontować ponownie po całkowitym wyschnięciu. Poniżej znajduje się wycinek z instrukcji Beko DS 7433RX posiadający taki filtr. Filtr ten należy czyścić co 5 cykli, suszarka poinformuje nas o tym.

Czyszczenie szuflady filtra Beko DS7433RX

4. Czyszczenie kondensatora, skraplacza, parownika – raz na jakiś czas należy również wyczyścić kondensator (inne nazwy skraplacz, parownik), wykonujemy to za pomocą odkurzacza z miękką końcówką, lub przy pomocy szczoteczki. Uwaga! Nigdy nie należy czyścić skraplacza gołymi rękami, gdyż grozi to skaleczeniem. Producenci nie podają co jaki czas należy dokonać takiego czyszczenia, ale z własnego doświadczenia wiem, że raz na kwartał wystarczy dla rodziny 3-4 osobowej. Zależy to również od tego jak często suszymy w suszarce. Także inspekcja raz na miesiąc tego elementu powinna się odbyć. Czyszczenie kondensatora na przykładzie suszarki Beko DS 7433RX poniżej.

Czyszczenie parownika Beko DS7433RX

5. Czyszczenie czujnika wilgoci – czujnik wilgoci znajduje się od wewnątrz na dole ściany od strony drzwi (zdjęcie poniżej). Czujnik ten należy czyścić przynajmniej raz w roku ściereczka zwilżoną octem – ze względu na materiał (stal nierdzewna) czujnik może zachodzić delikatną warstwą kamienia i środków piorących.

Czujnik wilgoci Electrolux EDH 3498RDE

6. Czyszczenie filtru na kłaczki w zbiorniku na skropliny – warto wspomnieć, że dużo jest już suszarek na rynku z automatycznym czyszczeniem kondensatora. Dostęp do tego systemu najczęściej nie jest już dostępny, dlatego w przypadku tych modeli pomijamy punkt czyszczenia filtra szuflad i kondensatora. W tego typu urządzenia możemy znaleźć dodatkowy filtr w zbiorniku na wodę, ten element powinniśmy czyścić podczas wylewania wody ze zbiornika na skropliny.

7. Obudowa i panel sterowania – wisienką na torcie jest wyczyszczenie zewnętrznej obudowy i panelu sterowania, należy to robić lekko wilgotną ścierką, nadmiar wody może doprowadzić do uszkodzenia panelu sterowania (zwarcie).

Odpowiednia konserwacja i czyszczenie suszarki zwróci nam się w postaci realnej gotówki. Odpowiednie utrzymanie czystości filtrów skraca czas suszenia i zmniejsza zużycie energii. Poza tym, odpowiednio konserwowany sprzęt jest pod mniejszym obciążeniem i z pewnością będzie dłużej nam służył.

Oceń ten wpis

Źródła obrazu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcemy poznać twoją opinię, prosimy o ocenę i komentarz.x