Porady i opinie, Suszarki do ubrań, Wszystkie artykuły

Czy warto kupić suszarkę do ubrań? Brak ocen

Każdy z nas lubi zapach pachnących ubrań wyciągniętych prosto z pralki, ale zanim włożymy je do szafy lub nałożymy na siebie, trzeba ubrania wysuszyć. Mamy do wyboru suszenie tradycyjne lub wykorzystanie do tego suszarki do ubrań. Suszarka to nowoczesne urządzenie występujące w coraz większej ilości gospodarstw domowych.

Czy warto więc kupić suszarkę do ubrań?

Uważam, że zdecydowanie tak. Jest wiele aspektów ułatwiających życie, o których chcę opowiedzieć. Mając już taką suszarkę w domu, zastanawiam się: jak wcześniej mogłem żyć bez tego urządzenia? Przejdźmy zatem do konkretów: dlaczego warto zdecydować się na zakup takiego urządzenia? Opowiem w oparciu o suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła, która jest najbardziej popularna na polskim rynku.

Po pierwsze, w odniesieniu do mieszkańców budynków wielorodzinnych, suszarka zapobiega wzrostowi wilgotności w mieszkaniu. O ile jest lato i pranie można wystawić na balkon lub otworzyć okno, o tyle zimą jest trochę gorzej, bo cała woda ze schnących ubrań paruje do powietrza mieszkalnego. Mamy więc do wyboru wietrzenie mieszkań, gdzie tracimy na ogrzewaniu lub ryzykujemy, że powstanie nam po jakimś czasie grzyb lub inne problemy związane z dużą wilgotnością. Dla przykładu: 5 kg suchego prania po wypraniu i odwirowaniu z prędkością 1000 obrotów na minutę zawiera około 2-2,5 l wody (mniej więcej tyle wody ląduje w zbiorniku suszarki). Oczywiście mowa tu o mieszaninie ubrań codziennego użytku z bawełny i syntetyków, gdyż wełna wchłania dużo więcej wody.

Po drugie: ubrania z suszarki pachną zdecydowanie intensywniej, niż pranie suszone tradycyjnie na suszarce. Proces suszenia w suszarce odbywa się w wyższej temperaturze i w krótszym czasie, poza tym cząsteczki płynu do prania krążą w obiegu zamkniętym. Podczas suszenia jedynie woda jest skraplana, co gwarantuje pachnące ubrania jak z reklam w telewizji.

Trzecia zaleta, która zadowoli użytkowników to możliwość suszenia rzeczy, o suszeniu których wcześniej można było sobie pomarzyć. Wypranie poduszki piórowej i jej wysuszenie bez suszarki to niemożliwe. Przy tradycyjnym suszeniu taka poduszka wysycha z zewnątrz, a w środku jest mokra. Za pomocą suszarki problem ten znika. Warto też powiedzieć o tym, że ubrania są bardziej puszyste. Są tkaniny, o których mówimy, że są milutkie w dotyku i „puchowate”. Przy tradycyjnym praniu i suszeniu szybko się mechacą i często po pierwszym praniu już nie mają takiego miłego dotyku. Korzystając z suszarki zachowamy puszystość takich tkanin.

Czwarta sprawa to kurz. Mało kto o tym mówi, ale suszarka do ubrań zapobiega osiadaniu kurzu w domu. W jaki sposób? Po suszeniu ubrań w filtrach zbiera się solidna garść resztek tkanin, włosów, kurzu itp.

Wszystko to przy normalnym suszeniu znajdowałoby się w powietrzu naszego mieszkania czy domu. Na czarnych ubraniach nie zbierają się różnego rodzaju paprochy i włosy, większość tego ląduje w filtrze suszarki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie filtr-po-suszeniu-300x143.jpg
Filtr suszarki po suszeniu 5 kg prania

Piąty aspekt to zwyczajna wygoda. Suszenie trwa zwykle krócej, niż pranie. Po włożeniu ubrań do suszarki ubrania są gotowe do założenia w ciągu mniej więcej godziny (przy 5-cio kilogramowym wsadzie). Nie ma potrzeby wieszania i zdejmowania prania, co zdecydowanie zabiera nam czas na inne przyjemności, po prostu przerzucamy ubrania do suszarki. I najważniejsza rzecz suszarka tradycyjna nie stoi nam na środku pokoju!!! Warto też zwrócić uwagę, że wszystko, czego potrzebujemy do podłączenia suszarki, to gniazdko prądowe. Opcjonalnie można podłączyć suszarkę do odpływu. Możemy więc zabudować ją w szafie lub sypialnianej garderobie.

Szósta zaleta to mniej pogniecione ubrania. Niektóre rzeczy wyciągnięte z suszarki nadają się od razu do założenia. Mając przez dłuższy czas suszarkę potrafimy sobie dobierać takie ubrania w sklepie, które w ogóle nie gniotą się w suszarce. Koszule wystarczy tylko lekko przeprasować, przy normalnym suszeniu często spędzałem kilkukrotnie więcej czasu przy prasowaniu. Zalecam też zakup kulek do suszarki, które dostępne są w większości sklepów AGD. Gwarantują one krótszy czas suszenia, mniejsze zagniecenia ugrań, większą puszystość i lepsze usuwanie paprochów i kurzu.

Ktoś może zapytać: czy są wady posiadania tego urządzenia w domu? Odpowiem śmiało: nie ma wad. Jeżeli kupimy wysoki model sprzętu w cenie około 3000 zł, to ciężko znaleźć jakiekolwiek negatywne cechy. Zużycie prądu na poziomie 1 kWh dla suszenia około 5 kg suchego prania to nie są ogromne wydatki; więcej zapłacimy za nadmierne wietrzenie mieszkań lub intensywniejsze prasowanie, poza tym zyskujemy czas, w którym moglibyśmy zarobić stosunkowo więcej 🙂

Jaką suszarkę wybrać, jakiego producenta i w jakiej cenie? Zapraszam do działu: suszarki do ubrań. Już wkrótce pojawi się nasza pierwsza recenzja.

Oceń ten wpis

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcemy poznać twoją opinię, prosimy o ocenę i komentarz.x
()
x