Porady i opinie, Zmywarki do zabudowy, Zmywarki wolnostojące

Czyszczenie i konserwacja zmywarki 5/5 (3)

Każdy sprzęt AGD wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Szczególnie ważna w naszych domach jest zmywarka, gdyż to właśnie z naczyń umytych przez ten sprzęt, spożywamy posiłki. Zatem na co zwrócić uwagę i jakich zasad się trzymać?

1. Sól i nabłyszczacz – by uzyskać optymalną jakość zmywania zawsze powinniśmy dbać o to by nasza zmywarka miała uzupełniony pojemnik na sól. Sól zmiękcza wodę, przez co poprawia efektywność działania detergentów, a kamień kotłowy nie osadza się na naczyniach. Tabletki 3w1 zawierają sól i nabłyszczasz w odpowiednich proporcach dla „normalnej” wody. Jeżeli nasza woda okaże się twardsza, środka zmiękczającego może nie starczyć, co spowoduje słabe efekty mycia naczyń. Nabłyszczacz ma za zadanie pozostawienie ładnej śliniącej powierzchni na naszych naczyniach, ale pod warunkiem, że woda jest odpowiednio miękka. Warto też ustawić odpowiednią twardość wody w naszej zmywarce z uwzględnieniem z jakiej chemii korzystamy. Jeżeli stosujemy tabletki 3w1 warto ustawić twardość wody na minimum, dlatego, że zbyt duża ilość soli może powodować powstawanie zacieków. Z nabłyszczacza możemy zrezygnować jeżeli korzystamy z tabletek wielofunkcyjnych, ale z soli nie, gdyż jej brak może trwale uszkodzić zmywarkę. Sól zawsze wsypujemy przez specjalny lejek, tak by nam się nigdzie nie rozsypała (korozja), chyba że mamy zmywarkę Boscha z plastikowym dnem, w której lejka nie ma.

2. Czyszczenie filtrów – czystość filtrów w zmywarce jest bardzo ważna, dla właściwego przepływu wody w urządzeniu. Czynność ta bardzo często jest pomijana przez użytkowników. Filtr najczęściej składa się z dwóch części, z jednej walcowatej służącej do gromadzenia większych odpadków, i płaskiej dziurkowanej do zatrzymywania tłuszczów. Filtr powinno się czyścić nie rzadziej niż raz w tygodniu pod bieżącą wodą z detergentem.

3. Chemia do czyszczenia zmywarek – na rynku jest dużo chemii do czyszczenia zmywarek, powinniśmy ją używać przynajmniej raz w miesiącu. Środki takie skutecznie usuwają tłuszcz i resztki jedzenia, zatem i przykry zapach. Zalecane jest tutaj stosowanie chemii którą używa się bez wsadu naczyń (na pusto). Nie polecam tabletek czyszczących jako dodatek przy okazji zmywania naczyń, ze względu na słabsze ich działania, a dodatkowo takie tabletki mogą niszczyć nasze naczynia. Najczęściej środki do czyszczenia zmywarek sprzedawane są w postaci proszku lub pojemnika zawoskowanego, który umieszczamy w dolnym koszu zmywarki dnem do góry i uruchamiamy jakiś program w 60 stopniach. Przy niektórych środkach jako dodatek dostaniemy chusteczki nasączane do czyszczenia uszczelek zmywarki.

4. Czyszczenie uszczelek – powinniśmy to robić raz w miesiącu np. podczas czyszczenia chemią. Uszczelki powinniśmy myć wilgotną ścierką, szczególnie ważne jest umycie dolnej krawędzi drzwi, tam najwięcej gromadzi się brudu.

5. Ramiona zmywarki – powinniśmy przynajmniej raz na pół roku zdjąć ramiona zmywarki i sprawdzić ich czystość. Ramiona myjemy pod bieżąca woda z dodatkiem detergentu.

6. Czyszczenie panelu sterującego – panel sterowania czyścimy wilgotną ścierką, z niedużą ilością wody by nie uszkodzić elektroniki przez zalanie. Nie stosujemy żadnej chemii by nie zmyć napisów na przyciskach, lub wokół nich.

7. Czyszczenie obudowy – jeżeli mamy zmywarkę wolnostojącą, czyścimy ją wilgotną ścierką. Jeżeli posiadamy obudowę ze stali nierdzewnej warto skorzystać z chemii do czyszczenia stali nierdzewnej, gdyż daje lepsze efekty, a dodatkowo usuwa delikatne rysy. Uwaga! Trzeba sprawdzić czy na pewno jest to stal nierdzewna, czy nie ma lakieru, gdyż środki do czyszczenia stali nierdzewnej mogą zniszczyć taką powierzchnię

Sprzedawane są również odkamieniacze do zmywarek, z tym, że jeżeli zmywarkę używamy zgodnie z zaleceniami, czyli mamy zawsze sól, używanie takich środków traci sens. Można dla pewności przeprowadzić odkamienianie raz na rok.

Stosowanie się do powyższych zasad na pewno da nam długie działanie naszej zmywarki, zadowalające efekty i najważniejsze – ładny zapach z jej środka. Jako wisienkę na torcie możemy stosować zawieszki zapachowe, które dadzą nam ładny np. cytrusowy zapach z jej środka po każdym zmywaniu.

Oceń ten wpis

Źródła obrazu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadius
Arkadius
18 sierpnia 2020 18:17

No , tak . A na łączeniu uszczelki zostaje przecież mini szpara? :-/

Pytanie jest inne . CZYM KONSERWAĆ uszczelkę zmywarki.
Silikon , taki do uszczelek gumowych i plastików ?
Nigdzie nikt nie pisze o tym.

Nie konserwalem i gorna cześć uszczelki., tam gdzie gorąca para , z lekka sparciala? Czy silikon jest dozwolony nawet na nową , po wymianie?

1
0
Chcemy poznać twoją opinię, prosimy o ocenę i komentarz.x