Porady i opinie

Gdzie kupić duże AGD? W sklepie? Czy w internecie? 5/5 (1)

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/e-commerce-sprzedaż-online-2140603/

Dzisiaj zakup przez Internet jest nowoczesny i łatwy. Zamawiamy wybrany towar opłacamy i czekamy na dostawę. Ale co z zakupem dużych rzeczy, czy naprawdę warto kupić duże AGD przez Internet? Czy może jednak sklep stacjonarny?

Jedna i najważniejsza rzecz, która różni zakupy internetowe od tych w sklepie to doradztwo w formie sprzedawcy. Doradcy fachowi w sklepach stacjonarnych mają naprawdę dużą wiedzę produktową i na pewno wiedzą więcej od nas. Oczywiście, jeżeli naczytamy się o jednym konkretnym produkcie to sprzedawcę można zagiąć, ale w ogólności zna więcej rozwiązań i produktów. Tym samym, jeżeli sprzedawca zada dużo odpowiednich pytań, może się okazać, że to, czego szukamy, nie jest tym, co sobie wstępnie wybraliśmy, czytając w internecie. Warto, więc pójść do sklepu i pogadać z fachową obsługą i dowiedzieć się, co obsługa ma nam do zaoferowania. Nie udawajmy fachowców, bo nimi nie jesteśmy. Tak samo jak jesteśmy chorzy to udajemy się do lekarza, jeżeli chcemy coś kupić to idziemy od sprzedawcy.

Większość z nas, jeżeli decyduje się na zakupy w internecie to sądzi, że kupi taniej. I tu mogę śmiało zaryzykować twierdzenie, że to mit. Ceny dużego AGD w sklepie w większości przypadków są takie same. Są też oczywiście niektóre produkty tańsze i droższe, ale jeżeli powołamy się na ceny w internecie możemy liczyć na zrównanie ceny. Po za tym przy większych zakupach, może okazać się, że wyjdzie nam taniej niż w sieci. Natomiast bywa tak, że faktycznie jakiś mały sklep ma dużo niższą cenę niż w sklepie stacjonarnym. Zasadniczo kryją się za tym trzy rzeczy. Pierwsza: dany sklep obniża cenę na jeden produkt, by przyciągnąć klienta. Po czym klient kupując cały zestaw do domu finalnie płaci więcej, bo wychodzi z założenia skoro mają ekspres o np. 500zł taniej niż pozostali to z pewnością reszta sprzętów też jest tańsza, a tak nie jest. Druga rzecz: sprzęt jest tańszy, bo nie pochodzi z polskiej dystrybucji. Kupowany jest za granicą w niższej cenie i sprzedawany na ryku polskim. Ryzykujemy wtedy dużo, bo jeżeli faktycznie coś się stanie to Polski autoryzowany serwis producenta odmówi nam naprawy. O ile istnieje jeszcze sklep, w którym kupiliśmy dany produkt, to tam możemy rościć swoich praw, ale gorzej, gdy, ktoś nam zamknie już działalność. Trzecie zjawisko to po prostu wyprzedaż towaru, pozbycie się stoku itp. Oczywiście można na takich akcjach naprawdę uzyskać dobre ceny.

Reklamacje. Kupując przez Internet oczywiście mamy często darmową dostawę. Odbieramy sprzęt, oglądamy zewnętrznie, jest ok, podpisujemy odbiór, podłączamy i okazuje się, że coś nie działa. Więc reklamujemy sprzęt odsyłamy, z tym, że za odesłanie towaru płacimy już my, więc kupując przez Internet narażamy się  na dodatkowe koszty związane z wysyłaniem towaru. Po za tym często towar dostarcza nam kurier i jeżeli jest to piekarnik czy płyta to poradźmy sobie sami, ale zamawiając lodówkę już nie koniecznie. To samo w drugą stronę odesłać towar mały to mały koszt i mały problem, ale wyobraźmy sobie spakowanie i odesłanie lodówki typu Side-by-side. Plusem zakupu przez Internet jest możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni, ale możemy być obciążeni kosztem amortyzacji sprzętu, jeżeli go w tym czasie używaliśmy. A po za tym przy zwrocie płacimy za odesłanie towaru, bo np. źle sami go sobie dobraliśmy.

Podsumowując, moim zadaniem lepiej jest przy tego rodzaju zakupach pójść do sklepu stacjonarnego. Plusem nie wątpliwym jest fachowa obsługa (dobranie tego, co potrzebujemy), możliwość ewentualnego negocjowania cen, możliwość skutecznej reklamacji.

Plusem zakupu przez Internet jest możliwość zwrot towaru.

Oczywiście zaznaczyć trzeba, że jeżeli wybieramy zakupy przez Internet to wybierzmy sklep lub sieć sklepów takich, gdzie sklep stacjonarny istnieje nie daleko nas. Wtedy przy ewentualnej reklamacji, możemy udać się do takiego sklepu i może coś wynegocjować, by nie narażać się na dodatkowe koszty.

Oceń ten wpis

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chcemy poznać twoją opinię, prosimy o ocenę i komentarz.x