Suszarki do ubrań

Jakie wyróżniamy rodzaje suszarek i na jakiej zasadzie one funkcjonują? Brak ocen

Procesy suszenia opierają się na prawach fizyki. Zatem, na czym polega suszenie ubrań? 

Jak w pytaniu zastosujmy fizykę do suszenia ubrań. Ciepłe powietrze przyśpiesza parowanie wody, co z naszego doświadczenia życiowego każdy wie, dodatkowo ciepłe powietrze ma większą „pojemność wodną”, tzn. ta sama ilość ciepłego powietrza jest w stanie zmieścić więcej wody niż powietrze zimne, dlatego ciepłe powietrze lepiej suszy. Przecież łatwiej wysuszyć ubrania na dworze latem niż zimą. Na tej zasadzie działa ogólnie suszenie. Natomiast, jeżeli weźmiemy ciepłe wilgotne powietrze i ochłodzimy je, to woda zaczyna się skraplać (kondensować), co widzimy zimą w na dolnych krawędziach okna. Na takiej samej zasadzie działa suszarka kondensacyjna.

Działanie suszarki kondensacyjnej polega na tym, że suche, zimne powietrze jest ogrzewane, następnie prowadzone do bębna suszarki. Tam powietrze „wyciąga wodę z tkanin” (po przez proces parowania) następnie odprowadzone jest do skraplacza, gdzie powietrze jest schładzane, a woda skrapla się na zimnych częściach skraplacza (oddając ciepło) i zlatuje do odpowiedniej tacki, po czym trafia do zbiornika na skropliny. Powietrze opuszczające skraplacz jest zimne i suche, więc trafia do grzałki i cykl się zamyka. Skraplacz schładzany jest przez wentylator z powietrzem z pomieszczenia, jak chłodnica w samochodzie. Ubrania najczęściej są suszone do momentu, w którym specjalny czujnik wilgotności uzna, że powietrze wewnątrz bębna jest wystarczająco suche. Przedstawiony cykl nie dotyczy suszarek ewakuacyjnych, które będą omówione w trakcie opisu rodzajów suszarek. Temperatura powietrza na wejściu do bębna ma różną wartość w zależności od typu suszarki. I tyle, jeżeli chodzi o zasadę działania!

Jakie są rodzaje suszarek?

Występują trzy typy suszarek:

  • suszarki ewakuacyjne
  • suszarki kondensacyjne
  • suszarki kondensacyjne z pompą ciepła.

Suszarki ewakuacyjne (wywiewowe) są najprostszym tego typu urządzeniem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia, ogrzewane wtłaczane do bębna suszarki, skąd wyciąga wilgoć i wyrzucane jest na zewnątrz urządzenia do kanału wentylacyjnego. Zatem stosowanie tego typu urządzeń wymaga istnienia dodatkowej wentylacji. Nikt przecież nie chciałby mieć wilgotnego powietrza w domu. W Polsce raczej nie tworzy się dodatkowych kanałów wentylacyjnych dla suszarek do ubrań, w przeciwieństwie do państw Ameryki Północnej. Wynika stąd pierwszy wniosek, urządzenia tego typu praktycznie nie występują na rynku Polskim. Temperatura suszenia wynosi 80-85°C.

Drugi typ suszarek to suszarki kondensacyjne. Jest to urządzenie oparte na cyklu przedstawionym we wstępie. Powietrze krąży w układzie zamkniętym. Jest ogrzane trafia do bębna, przejmuję wilgoć, przechodzi przez skraplacz, gdzie wytrąca się woda w procesie kondensacji (skraplanie, na skutek ochłodzenia), trafia do grzałki, gdzie jest podgrzewane i tak dalej. Skraplacz w suszarce kondensacyjnej bez pompy ciepła schładzany jest przez powietrze z zewnątrz, dlatego dobrze by było gdyby suszarka taka stała w chłodnym pomieszczeniu i dość dużym. Jeżeli przestrzeń jest zbyt mała, to suszarka w trakcie pracy ogrzeje taką przestrzeń powodując, że chłodzenie skraplacza będzie mniej efektywne, a zatem i suszenie. Rozwiązanie takie jest proste, ale widać, że mało efektywne (tracimy część ciepła), szczególnie, gdy ktoś ma mieszkanie i małą łazienkę. Na rynku Polskim urządzenia praktycznie już niedostępne ze względu na klasę energetyczną. Temperatura suszenia wynosi 80-85°C.

Trzeci i najbardziej popularny typ suszarek i w zasadzie jedyny w Polsce – suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Zasada działania jest taka sama jak w suszarce kondensacyjnej, ale wykorzystujemy dodatkowo pompę ciepła. A zatem, na czym polega wykorzystanie pompy ciepła? Pompa ciepła to urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, do pompowania ciepła. Pomijając szczegóły, na jakiej zasadzie działa pompa ciepła pod względem fizycznym, można by powiedzieć, że jedna część pompy jest ciepła (działa, jako grzałka) a druga jest zimna (skraplacz). Tak samo działa nasza domowa lodówka: pompuje ciepło z wnętrza lodówki na zewnątrz, czyli odpowiednikiem wnętrza jest zimny skraplacz, a grzałki – wymiennik ciepła, który można zobaczyć w niektórych lodówka z tyłu obudowy (takie czarne kratki z rurkami, niektóre lodówki, szczególnie wyższej klasy mają ukryty wymiennik ciepła). Pompa ciepła w efekcie daje najlepszą sprawność energetyczną z pośród wymienionych typów suszarek, pozwala to zaoszczędzić od 40 do 60 proc. energii elektrycznej w porównaniu do pozostałych typów. Temperatura suszenia (50-60°C) jest zdecydowania niższa niż w pozostałych typach, więc odzież nie jest narażona na zbyt wysoką temperaturę.

Podsumowując, na Polskim rynku znajdziemy praktycznie tylko suszarki kondensacyjne z pompą ciepła, ze względu na sprawność energetyczną i brak dodatkowych wentylacji, które w naszym regionie świata nie są podstawowym elementem w porównaniu przykładowo do Stanów Zjednoczonych. W tej chwili dąży się do minimalizacji zużycia energii, więc nie ma się, co dziwić, że rynek poszedł praktycznie w kierunku suszarek z pompą ciepła.

Oceń ten wpis

Źródła obrazu

  • suszarka-widok-na-beben.jpg: Własność autora
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
4 grudnia 2019 12:38

Witam,
jak to nie ma standardowych suszarek kondensacyjnych? Wciąż są dostępne w marketach AGD, bo są o wiele tańsze, nie wspominając już o tym, że na rynku polskim są np. tylko dwa modele pralko-suszarek z pompą ciepła (jeden model od Electroluxa a drugi od AEG)…

2
0
Chcemy poznać twoją opinię, prosimy o ocenę i komentarz.x