Często zdarza się że klienci rezygnują z zakupu zmywarki z „plastikowym” dnem. Ten plastik jak to nazywamy nosi nazwę „polinox” i raczej zamiast plastik powinniśmy używać słowa tworzywo sztuczne.
Jaka jest historia tego tworzywa w zastosowaniach AGD? Warto tu przypomnieć o starych pralkach. Pamiętacie jak zbiorniki w pralkach na wodę były wykonane ze stali nierdzewnej? Dziś poza firm Miele stosuje się zbiorniki wykonane właśnie z polinoxu lub materiałów bardzo podobnych do polinoxu. Kiedy marki Bosch i Siemens zastosowali tworzywo sztuczne do pralek mieli podobne problemy z opinią klientów, jak dziś w segmencie zmywarek. Zastosowanie tworzywa sztucznego było chronione patentem, a gdy patent wygasł nagle wszystkie inne firmy zaczęły robić zbiorniki z takich materiałów. Zapewne podobna będzie historia zmywarek. Zbiorniki wykonane z tego tworzywa są szczelne i nie ulegają korozji, mają mniejszy transfer ciepła, są lżejsze od stali, więc zastosowanie tutaj polinoxu w perspektywie czasu było działaniem słusznym. Jedyny minus jest taki, że przy uszkodzeniu bębna lub łożyska wymieniamy całość. Koszt pralki w związku z tym spadł, natomiast droższa stała się ewentualna naprawa.
Dlaczego polinox w zmywarkach? Odpowiedz prosta, szybsza produkcja, mniej błędów podczas produkcji (spawanie jest trudniejsze), szybszy serwis – łatwiej wymienić elementy umieszczone w formie z polinoxu, a sam materiał ma właściwości antyseptyczne, na pewno nic na nim nie gnije i nie pochłania zapachów więc też nie śmierdzi. Warto zwrócić uwagę, że wszyscy producenci robią z tworzyw sztucznych kosze na sztućce i inne elementy wewnątrz zmywarki. Czy kosz na sztućce wam śmierdzi? Dlaczego o tym pisze?, gdyż dużo ludzi mówi o tym, że śmierdzi, więc trzeba powiedzieć jasno, że to jest wyssane z palca.
Pojawia się w sieci opinia, że miejsce łączenia polinoxu z stalą nierdzewną ma mała przerwę w której mogą gromadzić się zabrudzenia. Mogą owszem, ale jeżeli trzymamy zmywarkę w odpowiedniej kondycji, raczej nic tam się nie zagnieździ. Środki do zmywania są na tyle agresywne, że nie powinien pojawiać się taki problem. Z pewnością więcej brudu znajdzie się pod dolną uszczelką, której zapominamy czyścić. Jeżeli dodatkowo zgodnie z zaleceniem producentów czyścimy zmywarkę raz w miesiącu, to czystość mamy murowaną. Jedyna możliwość zabrudzenia tego to zostawianie nadmiaru resztek jedzenia, a najgorsze co może być fusów z sypanej kawy.
Pytanie które na pewno klienci sobie zadają to: Dlaczego w wyższych modelach Siemens i Bosch nie stosuje polinoxu? Odpowiedz jest naprawdę prosta – koszta produkcji. Dno z polinoxu opłaca się stosować, gdy produkuje się dużą ilość zmywarek w dziesiątkach tysięcy sztuk. Formy do odlewu polinoxu są kosztowne. Przy mniejszej ilości sztuk nie warto tworzyć linii produkcyjnej z polinoxem.
W zmywarkach z dnem z polinoxu w zestawie nie znajdziemy lejka do wsypywania soli, dlaczego? Gdyż rozsypana sól nie spowoduje korozji bo dno jest z tworzywa sztucznego. W przypadku zmywarek ze stalowym dnem lejek jest po to by uniknąć przypadkowego rozsypania soli, gdyż nawet mała ilość leżakująca na stalowym dnie może spowodować korozję. Mają zmywarkę ze stalowym dnem warto się na to uczulić, jest to często bagatelizowane, a lejek wydaje nam się, że jest tylko po to by ułatwić nam życie.
Na koniec warto powiedzieć o tym, że materiał ten produkowany jest w Polsce, a Polska jest jednym z liderów tworzyw sztucznych na rynku europejskim i światowym. Ważne jest też to, że zmywarki z polinoxem są problemem tylko w Polsce, w pozostałych krajach materiał ten nie stanowi problemu w zakupie zmywarki. Podsumowując nie ma się czego bać kupując zmywarki z polinoxem, z perspektywy czasu za parę lat nikt nie wróci do tego tematu, podobnie jak to działo się w pralkach.
Źródła obrazu
- wnętrze_zmywarki: Własność autora
Tak, tak. Bajeczki dla głuptaków i biedaków. A niemcy płakali i przed sklepem się tratowli gdy zmywareczki z plastikiem kupowali. Ha, ha.
Plastik to szajs. Obciążenie dla środowiska i synonim badziewia. Nie ma się co dziwić, że Polska jest czołowym producentem plastiku. Tylko u nas opłaca się truć. Niemiaszki dbają o swoje środowisko. I jeszcze jedno-2 tygodnie temu bratowa kupiła zmywarkę Bosch za ok. 1400 PLN. Zgadnijcie, z czego zrobiona jest komora? Ano jest zrobiona ze stali nierdzewnej, a zmywarka została wyprodukowana w Niemczech. Co do korozyjności stali ze względu na zaleganie soli-mam zmywarkę Electrolux i sypię sól do zbiornika na wyczucie. Bywa, że leży ta sól na dnie ponad 12 godzin i nie ma śladu korozji. Z tego wynika, że artykuł… Czytaj więcej »
Plastik obciążeniem dla środowiska jest w równym stopniu a może nawet mniej niż stal . Przypomnę tylko, że stal wytapia się w wielkich piecach hutniczych a głównymi składnikami stali jest węgiel, ruda żelaza i wapień. Wszystkie te produkty trzeba wydobyć, wykopać więc produkcja plastiku to przy tym pikuś jeśli chodzi o negatywny wpływ na środowisko.
Nazwa stal nierdzewna sama mówi za siebie . Jest w 100% recyklinowana (wraca do huty) Raz wyprodukowany plastik pozostanie nim na ZAWSZE. Więcej dymu wydostaje się ze spalonego sowieckiego czołgu na Ukrainie niż miesiąc produkcji stali……………….
Pracownik euro Agd odradzał zmywarkę podając za przykład, że jak spadną na nie jakieś sztućce zrobi się dziura
Pani Ewo, to nie tektura, napewno nic by sie nie stało. Prosze pamiętać, że do tego platiku przymocowane są komponenty, które wymagaja pewnej sztywności struktury, zatem grubość jest na tyle duża, że nie ma szans by sztućce mogły to przedziurawić. Sprzedawcy by klienta na coś innego przekonać wymyślają różne rzeczy.
ale robią się zarysowania na tym plastiku i się niszczy, co akurat w przypadku stali nie ma miejsca. Sprzedawca ogólnie miał rację, choć ciut przejaskrawił.
Nie da się człowieku nie porysować tego rodzaju plastiku!!! Każda rysa powoduje podobne zachowania jak rysa przy cięciu szkła . Pojmij to w końcu. To ,że płacą Ci za reklamę nie powinno powodować braku myślenia
Jak ktoś pisze, że plastik nie jest ekologiczny to chyba nie zdaje sobie sprawy jak produkuje się stal i z jakim ogromnym wydatkiem energetycznym. Zarówno „plastik” jak i stal można ponownie przetworzyć z tym, że do plastiku przyległa łatka nie ekologicznego ponieważ ludzie śmiecą na potęgę i butelki plastikowe walają się po każdym trawniku i w każdej rzece, a wystarczy go wrzucić do odpowiedniego pojemnika lub na zbiórkę odpadów. Osobiście nie chcę już kupować zmywarki z dnem ze stali widząc co dzieje się z moją zmywarką po 4 latach użytkowania. Każdy kieruje się swoim rozumem i dokonuje osobistych wyborów. Jeżeli… Czytaj więcej »
Nazwa stal nierdzewna sama mówi za siebie . Jest w 100% recyklinowana (wraca do huty) Raz wyprodukowany plastik pozostanie nim na ZAWSZE. Więcej dymu wydostaje się ze spalonego sowieckiego czołgu na Ukrainie niż miesiąc produkcji stali……………….Kupuj WIĘCEJ plastiku , będziesz zadowolony…………
jakoś stal nie pływa w wodach czy nie zaśmieca lasów jak w przypadku plastiku, za moich czasów nikt nie znał terminy eko, bo wszystko było oparte na metalu, szkle i papierze który nie zasmiecał jak plastik.
Z własnego doświadczenia wiem że zmywarki z plastikowym dnem są słabe z powodu rozszczelnienia w miejscu łączenia, potwierdzone przez wiele serwisów. Naprawa nieopłacalna.